Bolesti kloubů

Při dnešním sedavém zaměstnání většiny populace dochází k tomu, že lidé mají čím dál méně pohybu, který je pro pořádný a kvalitní život nezbytný. Proto začínají s nejrůznějšími sportovními činnostmi tak, aby ztracený pohyb nahradili. Avšak pro netrénovaný organismus, který mnohdy i léta zahálel, může být nárazový pohyb spíše destruktivní. Z takového sportovního zážitku se poté stává spíše noční můra, a pokud chce člověk se sportem vydržet, mnohdy musí překonávat bolesti kloubů, svalů či šlach tak dlouho, až se stanou chronickými. Na všechny tyto potíže jsou zajímavou alternativou tejpy. Jedná se o velmi zjednodušené bandáže, které nejenže zpevní citlivé místo, ale na rozdíl od bandáže mají ještě hojivý účinek. Díky jednoduchému principu natažení kůže společně s tejpem, a následném vrácení do původního stavu, kdy tejp udrží pokožku zvrásněnou.

Zvrásněná pokožka tak zůstává mírně oddělena od svalů a šlach a tím vytváří mírný podtlak. Ten zajistí zvýšený přívod krve do této oblasti a tím zaručí její lepší zásobování živinami, prohřátí a vyplavením všech látek, které poté mohou působit bolest. Zajímavou variantou cvičení je například balanční podložka, která namáhá a zatěžuje úplně celé tělo díky tomu, že je neustále třeba držet rovnováhu. Tím dochází k zapojení prakticky všech svalových partií a kompenzuje se tak pracovní doba strávená u počítače. Se zvýšenou zátěží pak dochází k nejrůznějším drobným problémům, které mohou vést až k zánětům šlach a jiným komplikacím. Proto se vyplatí používání tejpů i preventivně. Jsou totiž kritická místa, která bývají postižena nejvíce a pokud budeme dbát preventivně na jejich chránění, budeme mít jistotu, že se nám cvičení nezprotiví.

Samozřejmostí je také následná regenerace, která je nezbytná pro pořádné odpočinutí namožené části těla. Pokud budete cvičit intenzivně každý den a nedopřejete svému tělu dostatečný odpočinek, časem se dočkáte akorát tak svalové horečky a přetrénování. V tomto okamžiku už vám nepomůže pouze  chladivý gel , ale budete muset na nějakou dobu přestat úplně se zatížením svého svalového a kloubního ústrojí. Pokud vaším cílem bylo například zaběhnutí půlmaratonu, můžete si být jisti, že přehnané každodenní tréninky vedou spíše směrem od vašeho cíle, než že by vás posunovali vstříc vytouženým metám. Dbejte proto neustále na prevenci zranění a dopřejte svému tělu dostatečný prostor pro odpočinek, aby se vám sport nestal poté spíše nepříjemný zážitkem.