Kinezio tejpy

Trendem posledních se stalo tejpování, které se používá zejména při sportovních výkonech. Jedná se o velmi zajímavou metodu, která se praktikuje jednak preventivně, jednak jako léčebná metoda při již prodělávaném zranění. Při správném používání je kinezio tejp výborným nástrojem například k odstranění bolesti, která už trvá třeba dvacet let a dosud na ni nic nezabíralo. Jiným příkladem je používání pro vylepšení postavení nohou a tím zlepšení celkového kročného mechanismu. Je spousta věcí, na které má tejpování zásadní vliv, nicméně je ještě stále využíván spíše sporadicky.

Přitom jeho používání snad ani nemůže být jednodušší. Jedná se o to, že pouze oholíte pokožku, kam chcete tejp umístit, pořádně ji osušíte a tejp prostě nalepíte. Jeho funkce spočívá v tom, že při natažení pokožky dochází i k natažení tejpu. V okamžiku, kdy se ale pokožka vrací zpět, dochází ke zvrásnění tejpu. Působí současně jak drobná ortéza, ale hlavně při jeho zvrásnění nedovolí elasticitě pokožky, aby se opět normálně natáhla přes poškozené místo. Tím, že je zde pokožka nepřirozeně držena ve zvrásněném stavu, dochází k jejímu oddálení od použitého svalu. Tím dochází k podtlaku mezi kůží a svalem a tento podtlak zajišťuje podstatně vyšší prokrvení, než jaké by bylo za standardních podmínek.

Máte tedy jednak zpevněno postižené místo, jednak je více prokrveno a na rozdíl od klasické bandáže nedochází ke snížení průtoku krevním řečištěm a mízními cévami. To je důvod, proč se čím dál častěji upouští od tradičních obinadel a přechází se k tejpování. A nezáleží na tom, zda je vaším cílem preventivní zpevnění kotníku, léčení výronu nebo omezení bolestivosti při onemocnění zvaném artróza. Zkuste tedy příště, až půjdete někam, kde víte, že budou namáhány vaše klouby, nainstalovat na nejvíce zatížené oblasti tejpy a sami uvidíte, o jak výraznou změnu se bude jednat a jestli stojí za to vyzkoušet je opakovaně.